БІЗНЕС, ГРОМАДЯНСЬКЕ СУСПІЛЬСТВО

Представники ТПП України взяли участь в обговоренні питань дотримання прав людини у бізнес-середовищі, в рамках дослідження Фонду «Демократичні Ініціативи» (Democratic Initiatives Foundation) на замовлення Програми розвитку ООН в Україні (UNDP).  
 
Проблематика цього питання зібрала представників бізнесу, бізнес-асоціацій, західних й східних представників бізнесу в Україні. Підґрунтям питань, які обговорювалися експертами, були положення Резолюції Ради ООН з прав людини № 17/4 про Керівні принципи ООН з питань бізнесу та прав людини (2011 р.).

Щодо дотримання прав людини в бізнес-середовищі:

1. Держава, підприємства та громадянське суспільство — це соціальні партнери, які повинні навчитися працювати у взаємодії, їх дії повинні бути взаємопов’язані та давати результат
2. Взаємодоповнюючі обов’язки соціальних партнерів охоплюють три ключові принципи:  

  • обов’язок держави забезпечувати захист від порушень прав людини з боку третіх сторін, включаючи бізнес-структури;  
  • корпоративна відповідальність щодо дотримання прав людини;  
  • необхідність більш ефективного доступу до засобів правового захисту  

3. Бізнес-сектор є важливим джерелом інвестицій та зайнятості.
4. Бізнес може впливати практично на всі міжнародно визнані права людини.

Для реалізації ініціатив щодо дотримання прав людини в бізнес-середовищі потрібно:

1. Скоротити та заповнити прогалини, спровоковані недоліками законодавчого забезпечення та регулювання, оскільки вони завдають шкоду правам людини   
2. Неможливо розглядати принцип бізнес-відповідальності без обов’язку держави забезпечити захист. Саме цей підхід є ефективним зусиллям соціальних партнерів, який спрямовується на усунення прогалин.
3. Компанії не тільки забезпечують дотримання законів, але й мінімізують ризик порушення прав людини, прагнучи уникати його.  
4. Дієва активність суспільства — суд громадської думки, через невиконання бізнесом обов’язку дотримання прав людини.  
 
Положення «захищати, дотримуватися й відновлювати в правах» можуть допомогти соціальним партнерам — уряду, бізнесу та громадянському суспільству, зменшити негативні наслідки для людини від всіх цих неузгодженостей.  
 
Як наголосив Дмитро Ляпін, радник з питань розвитку МСБ та дерегуляції офісу президента ТПП України, «Попри всі негаразди та труднощі, які долає на сьогодні малий та середній бізнес, дотримання прав людини в цій сфері відбувається не формально, а по суті, мінімізуючи тіньову зайнятість та порушення норм законодавства».